ПОРТУГАЛІЯ

Населення. Мови. Релігія

Населення

Португалія, в тому числі архіпелаг Азорські острови і Мадейра налічує 10 529 255 мешканців, що являє собою щільність населення в 114 чоловік на квадратний кілометр. Офіційна мова, якою послуговується практично все населення країни — португальська.
Після 2000 року португальське населення зростає, але природний приріст населення (народжуваність мінус смертність) скорочується, корінне населення країни старішає і немає швидкого поновлення поколінь. Крім того, середня тривалість життя зросла у чоловіків і жінок, що зіграло вирішальну роль у процесі старіння населення. А головним джерелом поповнення чисельності населення країни стає, в чергове, міграція, як колишніх мешканців метрополій (особливо, бразилійців), так й з інших країн світу (особливо, з Східної Європи). Це зростання чисельності населення здебільшого відображається в прибережних районах СетубалуПортуАвейру і Браги та передмістях Лісабона.

Національний склад

Португалія вважається моноетнічною країною, населеною португальцями. Але водночас, ця моноетнічність доволі особлива, оскільки за віки свого існування в силу численних історичних факторів португальському суспільству доводилося поповнювати свою чисельність різними народностями й племенами (малими та значними групами), здебільшого, асимілюючи їх в своєму етносі. Завдяки своєму територіальному розташуванню (на Іберійському півострові) на переплетінні континентальних та суспільних процесів таке «поповнення» відбувалося доволі часто й різноманітним чином. Хоча на основі сучасних досліджень доведено, що головні генетичні особливості прадавніх португальців збігаються за основними позиціями з населенням сучасної Португалії. Як вважають, етнічні португальці походять від народів пізнього палеоліту, які, можливо, прибули до Піренейського півострова 35,000-40,000 років тому.
Подальшою етнічною складовою ставали постійні міграційні процеси, починаючи від доби енеолітубронзової і залізної доби до індо-європеїзації на Піренейському півострові (в основному кельтська група — «celtização»). Потім була латинізація, вторгнення німецьких племен, ісламістів мавритан, колоній юдеїв і рабів з Сахари, і всі вони також відобразилися на етнічному складі в країні. Але завдяки суспільній національній особливості (згодом назвуть «португальський націоналізм») всі ці впливи були поглинуті-асимільовані. Доволі важко перерахувати всі найбільш історично значущі етнічні групи, що вплинули на суспільство Портуґалії, адже то були культури: індоєвропейці прадавні іберійці та їхні нащадки; протокельти і кельти (лузітанцігалісійцікельти…); були й фінікійці і карфагеняниримлянисвевибури і вестготи, а також вандали й алани; деякі візантійські народи, бербериараби та сакаліби (слов'янські раби); євреї сефарди. Усі ці племена-народності залишили свій слід португальцям, іноді сильніше, іноді тільки рудиментарно — поодинокими особливостями.
Саме в такому етнічному «котлі» була сформована португальська ідентичність та їх суспільство, на таких особливостях й сформувалася етнічна «моно-складова» Португалії, котра не тільки черпала, але й віддавала. Адже, протягом віків, володіючи обширними колоніями, що в десятки разів перевищували територію Портуґалії, доводилося й віддавати значну частину свого етнічного багажу заради управління тими територіями. Тому єдиною етнічною видозміною вважається зворотна міграція населення колоній до метрополії. Але й надалі, португальське суспільство (за старими етнічними звичаями) поглинає ці потоки, вважаючи їх й надалі португальцями. Хоча наприкінці 20 століття таки вдалося сформувати дві етнічні складові в Португалії, які визначаються — португальці від 90 % до 95 % і мігранти від 5 % до 10 % (бразильціукраїнцікабовердціангольці…).
У країні дуже багато робітників-українців. 2003 року була створена Спілка Українців у Португалії; дійсний член ACIDI, СКУЄКУУВКР. При Спілці відкрито 14 осередків і 9 українських суботніх шкіл.

Мови

Докладніше: Португальська мова
Лузосфера — світ поширення португальської мови.
Португальська мова — офіційна мова держави. Вона належить до романської групи індоєвропейських мов. Виникла на території Галісії в Іспанії та на півночі Португалії. Морфологічно вважається галісійсько-португальським мовним підтипом романських мовних груп. Ще понад 2000 років тому мешканці тутешніх країв асимілювали та взяли до вжитку латинську мову, як основну для народів, що були під впливом Великої Римської імперії. В силу багатьох історичних та етнічних чинників на Іберійському півострові місцевим народам вдалося привнести до «латиниці» свої численні мовні особливості, тим самим сотворивши автентичні мовні ознаки. А в епоху Великих відкриттів, португальцям вдалося поширити вплив на численні народи та території світу, в тому числі і у мовній сфері. У результаті чого, в даний час, португальська мова є також офіційною у БразиліїАнголіМозамбікуКабо-ВердеСан-Томе і ПринсипіГвінеї-Бісау і Східному Тиморі та Макао. Звичайно, в цих країнах вживається не академічна португальська мова, адже вона також зазнала певного національно-мовного забарвлення тих територій.
Хоча вважається, що Португалія є мономовна країна, але в самій країні виокремлюють декілька мовних діалектів, якими послуговуються португальці в повсякденному вжитку (в основному вони прив'язані до історично-територіальних меж в самій країні).
Окремо від португальської мови стоїть Мірандська мова, яка, по великому рахунку, є мовним діалектом леонісійської мовної групи (в Іспанії). Ця мова також визнається як регіональна мова в деяких муніципалітетах на північному сході Португалії, хоча офіційні цифри щодо її носіїв коливаються в межах 5000 осіб (тоді як неофіційно вважається, що це понад 12 тисяч), що мешкають в регіоні Міранда-ду-Дору.
Оскільки в Португалії проходили чисельні імміграційні процеси, тому в країні є місця компактного проживання національних меншин, котрі з часом формують свої суспільно-общинні групи та культурно-мовні заклади, де послуговуються між собою мовами своїх народів. Таким чином, в Португалії, нарівні з португальським, бразилійським та кабо-вердським діалектами, виникли носії слов'янської мовної групи (зокрема, української мови). Також суттєвий вплив існує іспанської мови (як мови сусіднього народу), а також англійської мови (мова бізнесу та академічних кіл).

Релігія

Релігії в Португалії (перепис 2011)[4]
римо-католики
  
81.0%
інші християни
  
3.3%
інші
  
0.6%
атеїсти
  
6.8%
не визначилися
  
8.3%
Португалія — світська держава, в якій традиційно велику роль грає Римо-Католицька Церква. Церква і держава офіційно розділені від 1910 року; це затверджено в Конституції 1976 року та законі про свободу віросповідання 2001 року. Проте католицизм як традиційна релігія більшості португальців має ряд привілеїв згідно з договорами між Португалією та Святим Престолом. Станом на 2011 рік до 81 % португальців були римо-католиками, а 3 % належали до інших християнських конфесій. Близько 15 % — атеїсти та ті, що не визначилися. Невеликі громади інших релігій — менше 1 %.
Католицька церква у Португалії має військовий ординаріат і 3 церковні метрополіїЛісабонський патріархатБразьку та Еворську архідіоцезії. Більшість мешканців країни й надалі декларують відданість своїм традиціям та церкві. З 1917 року по всій країні поширене паломництво до Фатімської Діви Марії. У початкових і середніх державних школах обов'язковими є дисципліни римо-католицького релігійного й морального виховання дітей. Інші релігійні громади можуть просити дозвіл на факультативне викладання своїх курсів.

Комментариев нет:

Отправить комментарий